Historyczny sezon w lidze okręgowej za nami

Czas na podsumowanie pierwszego sezonu w lidze okręgowej. Zanim stricte nim się zajmiemy, czas na krótki powrót do przeszłości. Miniony sezon był dopiero siódmym w historii istnienia seniorów Młodzika (debiutancki 2015/2016). W tym czasie przez zespół przewinęło się aż 81 zawodników. Nawet po poprzednim, bardzo udanym, zakończonym awansem byliśmy świadkami wielu zmian kadrowych.

Z zawodników, którzy występowali w minionym sezonie w A-klasie, w tym nie zobaczyliśmy już: Bartłomieja Nowaka, Daniela Kamionki, Łukasza Krawczyńskiego, Piotra Tatara, Sebastiana Orchela, Alberta Wójcika i Jana Glińskiego. W trakcie rundy jesiennej lub po jej zakończeniu zespół opuściło kilku kolejnych zawodników: Wojciech Janik, Kacper Kalita, Miłosz Prusiński, Emil Komorski, Kacper Żyła i Oskar Modzel

Ich miejsce zajęli głównie młodzi zawodnicy z drużyny juniorów, których w seniorskich rozgrywkach zadebiutowało aż 8: Mikołaj Tryliński, Bartosz Marcinkiewicz, Piotr Stysiek, Jakub Szydło, Jakub Sambor, Jakub Ogorzałek, Antoni Mąkosa i Krzysztof Mazur. Od początku sezonu grali także Dominik Leśniewski, Kacper Michalski i Karol Kozuj, a od początku rundy wiosennej Maciej Kolecki. Ponadto po bardzo długiej kontuzji, pod koniec maja do gry wrócił Dawid Kalita. W przeciągu kilku miesięcy daje to bilans - 13 przyszło, 13 odeszło.

Dodatkowo w trakcie sezonu często dochodziło do sytuacji, że z różnych względów brakowało kilku zawodników - kartki, kontuzje, inne powody. Problemy najczęściej dotyczyły linii obrony, która co mecz musiała grać w innym zestawieniu, co nie pozwalało na stabilizację, która w tej formacji jest bardzo ważna.

Runda jesienna to wielka niewiadoma. Trzeba było przestawić się z gry w A-klasie na grę w lidze okręgowej. Nasza drużyna w wielu meczach zostawiała po sobie dobre wrażenie. Grała ofensywnie, stwarzając wiele sytuacji, strzelając dużo goli. Brakowało jednak wyrachowania i odpowiedzialnej, skutecznej gry całego zespołu w defensywie. Stąd kibice na meczach Młodzika nie mogli narzekać na nudę. Spotkania kończyły się wysokimi wynikami - np. z Mazowszem Grójec 3-4, Jodłą Jedlnia-Letnisko 4-7, Radomiakiem II 3-4. W tym ostatnim pojedynku rywale do samego końca musieli mocno walczyć o punkty, mimo że przyjechali w bardzo silnym składzie, wzmocnieni zawodnikami z Ekstraklasy. Zagrali m.in. Artur Bogusz, Maciej Świdzikowski, Jakub Nowakowski, Thabo Cele, Rhuan, Mateusz Grudziński. Z trybun poczynaniom "Zielonych" przyglądał się ówczesny trener I zespołu - Dariusz Banasik wraz ze swoim sztabem. 

Pierwszy historyczny punkt udało się zdobyć w pierwszej kolejce w domowym meczu z Prochem (1-1). Na premierowe zwycięstwo trzeba było czekać aż do 17 października (4-1 z Gryfem Policzna u siebie). Druga wygrana, dość nieoczekiwanie, przyszła w ostatniej kolejce w Lipsku (2-1). Zaledwie 7 punktów po rundzie jesiennej nie mogło napawać optymizmem. Brakowało głównie punktów z rywalami z dolnej części tabeli - porażki z Oronką, Polonią, SKSem, czy Pilicą Nowe Miasto oraz wspominany remis z Prochem. Wielu drużynom z górnej części tabeli nasz zespół potrafił napsuć krwi, ale nie dało to żadnego efektu punktowego. 

Po udanej serii zimowych sparingów do rundy rewanżowej nasz zespół przystępował w dobrych nastrojach. Jednak pierwszy mecz z mocno przebudowanym Prochem Pionki (0-4) pokazał, że nie będzie to łatwa runda. Młodzik miał przed sobą serię bardzo ważnych meczów z bezpośrednimi rywalami w walce o utrzymanie. W tych spotkaniach trzeba było zdobyć kilkanaście punktów, aby myśleć o pozostaniu w lidze. Nasz zespół to zadanie zrealizował bardzo dobrze. W 6 kolejnych meczach zdobył 12 punktów (wygrane z: Polonią Iłża 2-0, SKSem Potworów 4-1, Oronką Orońsko 4-1 i dla wielu osób zaskakująco z Jodłą Jedlnia-Letnisko 3-2). Można było żałować słabszego meczu i porażki z Pilicą Nowe Miasto (1-2), co mogło się później odbić czkawką. Po meczu z Oronką przyszła fatalna seria 7 porażek. W tym przytrafiły się bardzo bolesne, wysokie przegrane. Były też mecze przegrane minimalnie, w których można było pokusić się przynajmniej o 1 punkt - 0-1 z KS Warka, 1-2 z Radomiakiem, 2-3 z KS Promna. Te wyniki, przy jednoczesnym punktowaniu rywali spowodowały, że w ostatniej kolejce musieliśmy zwyciężyć i liczyć na potknięcia przeciwników. Sami zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy - wygraliśmy z Powiślanką 2-1, a Polonia i SKS przegrały swoje mecze. To ostatecznie dało nam 13 miejsce w tabeli i miejsce w lidze okręgowej w przyszłym sezonie.

Podsumowując, sezon bezsprzecznie był bardzo trudny. Na koniec najważniejsze, że udało się utrzymać w lidze. Zespół nabrał dużo doświadczenia, które zaprocentuje w przyszłości. Do drużyny weszło wielu nowych, młodych zawodników, którzy występowali u boku bardziej doświadczonych zawodników, takich jak chociażby Dominik Leśniewski, czy Kacper Michalski. Od początku przyszłego sezonu trzeba systematyczniej punktować i nie popełniać tych błędów, które były popełniane do tej pory. Patrząc na tabelę tego sezonu bije w oczy liczba remisów - zaledwie 1. W lidze był tylko jeden jeszcze taki zespół - Radomiak II. Młode zespoły grały bezkompromisowo, a na koniec, w naszym przypadku, mogło okazać się, że zabrakło tego 1, czy 2 punktów. Było wiele takich meczów, gdzie zdecydowanie można było wyciągnąć remis. Kilka takich remisów w przeciągu całego sezonu, to kilka punktów w tabeli więcej.

TABELA

TERMINARZ

Teraz garść statystyk. W meczach z udziałem naszej drużyny padło aż 139 goli (46 strzelonych, 93 stracone)! Średnio daje to 4,7 gola na mecz. Jest to największa liczba spośród wszystkich zespołów. W Młodziku wystąpiło aż 32 zawodników. Co ciekawe, 25 z nich w przeszłości występowało w drużynach młodzieżowych naszego klubu. Poniżej szczegółowe statystyki indywidualne.

 • Najwięcej meczów (max. 30):

D. Leśniewski (29), K. Pionka (28), F. Chyra (28), B. Karpiński (27), H. Grzmiel (27), M. Molga (26), R. Jopek (25), F. Janik (23), M. Tryliński (21), A. Rogowski (20), K. Michalski (20), K. Kozuj (19), J. Szydło (19), J. Sambor (15), K. Lutek (13), M. Kolecki (12), K. Żyła (12), B. Rdzanek (12), K. Kalita (12), K. Bugajski (11), W. Janik (9), A. Mąkosa (9), J. Ogorzałek (9), O. Modzel (8), M. Prusiński (6), B. Marcinkiewicz (5), D. Kalita (4), E. Komorski (4), P. Stysiek (4), Ł. Glista (2), J. Ulawski (2), K. Mazur (1)

 • Najwięcej minut (max. 2 700):

Dominik Leśniewski (2567), Konrad Pionka (2475), Michał Molga (2310), Filip Chyra (2304), Filip Janik (1933)

 • Najwięcej asyst:

Adrian Rogowski (8), Dominik Leśniewski (7), Konrad Pionka (4)

 • Bramki (46):

Dominik Leśniewski (8), Kacper Michalski (6), Hubert Grzmiel (4), Kacper Żyła (4), Konrad Pionka (4), Mikołaj Tryliński (3), Oskar Modzel (3), Jakub Szydło (2), Rafał Jopek (2), Bartosz Karpiński (2), Filip Janik (2), Adrian Rogowski (2), samobóje (2), Miłosz Prusiński (1), Łukasz Glista (1)

 • Najwięcej kartek (żółte 62 + czerwone 3):

Michał Molga (9), Kacper Michalski (6+1), Filip Janik (6+1), Dominik Leśniewski (5), Konrad Pionka (4+1)

 • Rywale w sezonie 2022/2023 w Tymex Lidze Okręgowej:

Orzeł Wierzbica, Szydłowianka Szydłowiec, Powiślanka Lipsko, KS Warka, Radomiak II Radom, Jodła Jedlnia-Letnisko, Mazowsze Grójec, Gryf Policzna, Proch Pionki, Pilica Nowe Miasto, SKS Potworów, Gracja Tczów (beniaminek), Centrum Radom (beniaminek), Królewscy Jedlnia (beniaminek), KS Błotnica (beniaminek)

 • Awans do V ligi: KS Promna, Drogowiec Jedlińsk
 • Spadek do A-klasy: Polonia Iłża, Oronka Orońsko

Plan przygotowań:

 • 15 lipca - pierwszy trening
 • 23 lipca - I sparing - Centrum Radom
 • 27 lipca - II sparing - Akcja Jastrzębia
 • 7 sierpnia - I runda okręgowego Pucharu Polski
 • 10 sierpnia - III sparing - Królewscy Jedlnia
 • 13/14 sierpnia - I kolejka Tymex Ligi Okręgowej

 

Dziękujemy, że byliście z nami w tym sezonie! Do zobaczenia w połowie sierpnia!

Dziękujemy firmom "ES-BUD" i "Metbud" za wsparcie! Gramy razem!